Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/images/site-design/640/slide101.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/vazija/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/vazija/domains/varpogimnazija.lt/public_html/libraries/src/Filesystem/File.php on line 649

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/images/site-design/640/slide2.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/vazija/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/vazija/domains/varpogimnazija.lt/public_html/libraries/src/Filesystem/File.php on line 649

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/images/site-design/640/slide3.jpg) is not within the allowed path(s): (/home/vazija/:/tmp:/usr/share/pear) in /home/vazija/domains/varpogimnazija.lt/public_html/libraries/src/Filesystem/File.php on line 649
 

 Projektas „Namai”

   Menų agentūra „Artscape“ kartu su Britų taryba ir Goethe‘s institutu įgyvendina taikomojo teatro projektą „Namai“. Projektu, pristatančiu Lietuvoje mažai žinomą taikomojo teatro kryptį, siekiama ugdyti vyresnių klasių mokinių kūrybiškumą bei sąmoningumą ir prisidėti sprendžiant socialines bendruomenių problemas.

   Projekto „Namai“ sumanytojai mano, kad „namų“ idėja yra viena svarbiausių šiuolaikinių aktualijų. Ką šiandien namai reiškia Lietuvos jaunimui?

   Šį klausimą pirmiausia sau uždavė šeši jauni Lietuvos teatro menininkai, profesionalūs aktoriai, dalyvavę taikomojo teatro seminaruose, kuriuose vedė diplomuota šio teatro specialistė iš Vokietijos Kristina Werner. Režisierė ir kultūros edukatorė Kristina Werner, nebe pirmą kartą dirbanti Lietuvoje, yra projekto „Namai“ mentorė ir meno vadovė.

   Projekto, vykdomo ir „Varpo“ gimnazijoje, metu jaunieji teatro menininkai iš Vilniaus  – Aidas Jurgaitis ir Marija Laenko – veda teatro kūrybines dirbtuves „Varpo“ gimnazijoje ir „Žaliakalnio“ gimnazijoje, vykdo meninį tyrimą tema „Namai“ ir repetuoja taikomojo teatro spektaklį tema „Namai“.

   Štai teatro trečiokų mintys apie projektą:

  „Šiais mokslo metais teatro mokytoja Neolė Jucienė ir direktoriaus pavaduotoja Orinta Adomavičiūtė  trečios klasės mokinius nudžiugino naujiena, jog laimėjo konkursą dalyvauti projekte. Nuo lapkričio mėnesio beveik kiekvieną pirmadienį dalyvaujame projekte, kur bandome sukurti kažką. Kas tas kažkas? Dar niekas nežino, bet tikriausiai rezultatus išvysite gegužės mėnesį. Pasitarę ir pasikalbėję norime nupasakoti jausmą, kurį jaučiame būdami susitikimuose. Visiems teatro trečiokams labai patinka dalyvauti šiame projekte. Šis projektas naudingas, aktualus, linksmas... Kiekvieną pirmadienį įgyjam naujų žinių, patirčių. Mes manome,  jog tokia veikla labai naudinga lavinant žmogų ir atskleidžiant jo asmenybę. Džiugu, kad per kelias valandas pasisemiam tiek daug išgyvenimų ir įspūdžių, kurie ilgai užsilieka atmintyje. Dirbdami su profesionaliais aktoriais Marija ir Aidu bei Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazijos mokiniais mokomės išklausyti kitų nuomonę,  ją priimti ir ginčydamiesi rasti kompromisų. Apibendrindami galime pasakyti, kad  mūsų visi pirmadieniai yra labai informatyvūs ir linksmi. Nors ir stengiamės sukurti kažką gražaus, mūsų svarbiausias tikslas yra gerai praleisti laiką!“

Neda Navickaitė, 3b klasė

  


artscape

  british council

namai

Unikalus taikomojo teatro projektas „Namai“ – dar penkiose Lietuvos mokyklose

„Namai“ – tai projektas, siekiantis ugdyti aukštesniųjų klasių moksleivių kūrybiškumą bei sąmoningumą, prisidėti sprendžiant socialines bendruomenės problemas. Nuo 2018 m. menų agentūros „Artscape“ kartu su Britų taryba įgyvendinamas taikomojo teatro projektas šiais metais tęsia edukacines veiklas dar penkiose Lietuvos mokyklose.

 Šiuo metu prasidėjusiame naujame projekto etape atsakymų į klausimą, ką skirtingiems žmonėms reiškia namai, projekto vykdytojai – šeši profesionalūs teatro praktikai – Marija Laenko, Aidas Jurgaitis, Artiom Rybakov, Adelė Šuminskaitė, Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas, ieško savo gimtųjų miestų ir miestelių bendruomenėse.

  Jie kūrybinėse dirbtuvėse Klaipėdos „Varpo“ gimnazijoje, Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazijoje, Šalčinininkų Jano Sniadeckio gimnazijoje, Šalčinininkų „Santarvės“ gimnazijoje bei Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje kartu su aukštesniųjų klasių mokiniais kuria meninį projektą – tyrimą apie vietos bendruomenes. Taip ne tik įgalina meninę dalyvių saviraišką, bet ir siekia socialinio poveikio.

   „Vykdydami projektą jau antrus metus, matome, kaip jis įgauna pagreitį ir toliau yra iš esmės aktualus bendruomenėse, kuriose mes dirbame. Šiais metais prie projekto prisijungė mokyklos, kuriose mokymo programos vyksta rusų, lenkų ir lietuvių kalbomis, todėl, vykstant naujiems ir netikėtiems susitikimams, vaikai bendradarbiauja ir kuria už savo tautinių bendruomenių ribų. Taip gimsta unikalias patirtis ir bendruomenės istorijas perteikiantys taikomojo teatro spektakliai“, – apie projektą pasakoja jo iniciatorė, menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey.

   A. Ulubey tiki, kad plečiant bendradarbiavimą su įvairiakalbėmis Lietuvos mokyklomis, stiprinant ryšius su partneriais bei auginant moksleivių pasitikėjimą, šis projektas bus vykdomas dar ne vienus metus, įtrauks vis daugiau bendruomenių bei taikomojo teatro profesionalų.

Daugiau informacijos apie projektą www.artscape.lt

Apie Britų tarybą Lietuvoje:

Britų taryba yra tarptautinė Jungtinės Karalystės švietimo ir kultūrinių ryšių organizacija, Lietuvoje veikianti nuo 1992 metų. Plėtodama benradarbiavimą bei mainus kultūroje ir švietime, Britų taryba kuria pasitikėjimo ir supratimo ryšius tarp Jungtinės Karalystės ir kitų šalių žmonių. Per savo ilgametę veiklą Britų tarybos Vilniaus biuras įgyvendino daug programų ir iniciatyvų, skirtų puoselėti bendradarbiavimą kultūros srityje bei plėtoti švietimo ir menų mainus tarp Jungtinės Karalystės ir Lietuvos.


Edukacinis teatro projektas „Namai“

   2018 m. pabaigoje Menų agentūra „Artscape“ kartu su Britų taryba ir Goethe‘s institutu pradėjo įgyvendinti taikomojo teatro projektą „Namai“. Projektu, pristatančiu Lietuvoje mažai žinomą taikomojo teatro kryptį, siekiama ugdyti vyresnių klasių moksleivių kūrybiškumą bei sąmoningumą ir prisidėti sprendžiant socialines bendruomenių problemas.

   Iš kitų šalyje įgyvendinamų edukacinių projektų „Namai“ išsiskiria nuosekliai ir profesionaliai naudojamais taikomojo teatro metodais, padedančiais pasiekti ne tik estetinio, bet ir socialinio poveikio. Kita projekto ypatybė – skirtingų sričių ekspertų bendradarbiavimas siekiant bendro tikslo. Tarp projekto  vykdytojų – profesionalūs teatro praktikai, teoretikai ir sociologai. Anot jų, Lietuvoje, kur vyrauja romantizuota meno samprata, dar stinga suvokimo, koks veiksmingas gali būti taikomasis menas siekiant kurti tvarią visuomenę.  

Projekto veiklos vyksta 2 etapais:

   *I etapas. Kovo vid.- balandžio mėn. jaunieji teatro menininkai Aidas Jurgaitis ir Marija Laenko vyksta į gimtuosius miestus, kuriuose su 15-18 metų mokinių klase vykdo kūrybinį taikomojo teatro tyrimą tema „Namai“. Tyrimas gali būti atliekamas mokymo įstaigose, gatvėje, parduotuvėse, poliklinikose, švietimo, kultūros organizacijose ir t. t. Trukmė- 4 savaitės, iš viso 4 vizitai (1 vizito trukmė - 1,5-3 val.)

   *II etapas. Gegužės mėn. remiantis atlikto meninio tyrimo medžiaga (interviu, video, pasakojimai, refleksijos) taikomojo teatro principais kuriamas spektaklisSpektaklio formatas gali būti įvairus: skaitoma pjesė, papasakojamos istorijos, turas mieste, gyva instaliacija, diskusija. Po kiekvieno spektaklio su bendruomenės nariais bus organizuojama diskusija (tema- „Namai“). Dirbant su jaunimu taikomojo teatro principais bus kuriama psichologiškai saugi erdvė, įgalinanti atsiskleisti, aktyviai dalyvauti kartu kuriant spektaklį.

   Spektaklio kūrimo metu numatomi 4 vizitai (1 vizito trukmė 3-6 val.)

Poveikis jaunimui: 

   Tikimasi, kad projekto metu surinkta informacija ir veiklos formuos bendrąsias vertybes ir paskatins kurti kultūrinį turinį, įgalins įgyvendinti savo idėjas. Jauni žmonės mokysis savarankiškai dirbti pristatyti kūrybinio darbo rezultatu, didės jų pasitikėjimas  savimi, įgis tyrimų, analizės, teatro spektaklio kūrimo kompetencijų. Tai prisidės prie noro dalyvauti bendruomenės veiklose, bei savo, kaip piliečių veikimo visuomenėje suvokimo.

   Šiame projekte dalyvauja mokytojos Neolės Jucienės teatro klasės mokiniai.

Kino namai


© Klaipėdos „Varpo“ gimnazija