Medienos deginimo technologija. Medienos pirografija. 

   Medienos deginimas yra labai įdomus ir jaudinantis tikro meno kūrinio kūrimo procesas, kuriam yra daug eskizų. Dar Senovės laikais šis kūrinys turėjo neįsivaizduojamą populiarumą, o mūsų laikais jo paplitimas auga, kasmet pritraukiantis vis daugiau įvairaus amžiaus meistrų ir amatininkių, turinčių skirtingas idėjas, mintis ir deginimo stilius. 

  Medienos deginimas arba pirografija yra vienas seniausių menų. Kai kurie pirmieji daiktai, kurie buvo papuošti deginimu, buvo rasti Peru. Jie datuojami VII amžiuje prieš Kristų. Senovės amatininkai gaudavo atvaizdus su įkaitintais strypais ant ugnies. Šiuo metu atsiranda vis daugiau gerbėjų, norinčių papuošti savo gyvenimą, o šakeles pakeitė specialūs prietaisai, kurių pagalba ant medžio užtepamos skirtingo storio ir spalvų sodrumo linijos. 

    Medienos apdorojimas ugnimi – natūraliausias medienos paruošimo būdas, teikiantis apsauginę ir estetinę funkciją. Paruošime jūsų medieną šimtmečius tobulinta japoniška technika, nepaliekančia abejingų. 

    Dažniausi deginimai visada buvo ir išlieka gamtos motyvais. Paveikslai su degintomis gėlėmis ar gyvūnais puikiai dera beveik bet kokiame interjere. 

Jūs netgi galite išdeginti paprastą paveikslėlį įprastu lituokliu. Tačiau nuolatinei veiklai geriau įsigyti malkų degiklį. Patogiai telpa rankoje, turi optimalią šildymo temperatūrą ir keičiamus antgalius, kurie gerokai praplečia meistro menines galimybes. 

Yra dviejų tipų degikliai – vieliniai arba kietieji. Abu tipai maitinami 220 V įtampa, tačiau mėginiai su kietu rašikliu neturi šildymo kontrolės. Renkantis reikia atkreipti dėmesį į įrenginio galią. 

Jei degiklio galia mažesnė nei 20 vatų, jis veiks gana lėtai. Tokie prietaisai skirti vaikams arba tiesiog mokantis deginimo pagrindų. 

Galingesni įrenginiai leidžia dirbti greičiau, tačiau jie tinka tiems, kurie jau pasitiki savo veiksmais. 

Kietųjų rašiklių degiklių privalumai: 

Šiuos modelius lengva naudoti ir jie yra nebrangūs. Naudojant šio tipo degiklį, lengva pritaikyti paprastus vaizdus su minimaliu detalumu. Dažniausiai jie perkami vaikams arba pradedantiesiems. Tarp prietaiso trūkumų galima išskirti: 

  • ilgas šildymo ir aušinimo laikas; 
  • eksploatacijos metu įšylanti rankena; 
  • didelis rankenos dydis ir plunksna toli nuo jos. 

         Pastaroji savybė apsunkina ilgas plonas linijas ir reikalauja pertraukų nuo darbo iki poilsio. Ilgai naudojant prietaisas gali perkaisti ir sugesti. Todėl norint išdeginti didelį sudėtingą modelį, geriau pasirinkti kitokio tipo aparatus. 

    Vielinių rašiklių ypatybės: 

    Aparatų su vieliniu rašikliu pavyzdžiai turi didelių pranašumų: 
  • greitas šildymas ir aušinimas; 
  • patogi rankena; 
  • be problemų laido pakeitimas jo perdegimo atveju; 
  • ilgas rašiklio tarnavimas; 
  • galimybė brėžti skirtingo storio linijas. 

       Tokie modeliai yra daug brangesni, todėl dažniausiai pasirenkami profesionaliems medžio darbams. 

       Bandymui geriau įsigyti nebrangų modelį su kietu antgaliu. Jei rimtai žiūrite į pamoką, rinkoje yra platus vielinio rašiklio medienos deginimo prietaisų pasirinkimas. 

        Kaip pasirinkti medinį pagrindą ir raštą deginimui: 

   Darbui rinkitės liepų, tuopos, uosio, drebulės, pušies medieną. Šios veislės yra minkštos ir lengvai valdomos. 

Kuo mediena minkštesnė, tuo lengviau ir patogiau su ja dirbti. 

    Prieš pradedant darbą, lenta turi būti kruopščiai apdorota. Kuo lygesnis jo paviršius, tuo tvarkingiau atrodo piešinys. Obliuota lenta šlifuojama smulkiu švitriniu popieriumi, einant išilgai pluoštų. Taip pašalinsite smulkius nelygumus ir drožles. Pabaigoje nuvalykite jį drėgnu skudurėliu nuo drožlių ir dulkių, kad būtų lengviau perkelti piešinį. 

    Pradedantiesiems skirtos medienos deginimo nuotraukos turi turėti aiškius kontūrus ir mažai detalių. Paprastus vaizdus sunkiau sujaukti, visada yra galimybė pažaisti su linijos pločiu arba klaidos atveju pridėti papildomai. 

Degimo temos gali būti bet kokios: 

  • sveikiname su šventėmis - tokie amatai bus gera dovana; 
  • animacinių filmų personažai – piešiniai paprasti ir žavūs, vaikai mėgsta juos deginti; 
  • juokingi gyvūnų atvaizdai papuoš ir atgaivins virtuvės, prieškambario ar darželio interjerą; 
  • peizažai puikiai atrodo bet kokioje aplinkoje; 
  • ornamentai visada tinkami, juos lengva padaryti naudojant trafaretą. 

 

Birželio mėn.: nuo 20222-06-01 iki 20222-06-16 , I-II klasių berniukų technologijų darbų paroda „Pasidaryk pats“ skirta: „Europos Sąjungos dienai - Gegužės 9“.

© Klaipėdos „Varpo“ gimnazija