Baigėsi savaitę trukęs mobilumo programos Erasmus+ „Knowing the past - saves the future“ lietuviškasis etapas. Šios programos ambasadorė Lietuvoje - Klaipėdos „Varpo“ gimnazija, kurioje 2022 m. gegužės 2-6 dienomis svečiavosi mokinių ir mokytojų grupės iš Graikijos, Turkijos, Bulgarijos ir virtualiai – iš Rumunijos. Dėl nestabilios geopolitinės situacijos pasaulyje rumunai negalėjo atvykti į Lietuvą, tačiau visuose pačioje gimnazijoje vykusiuose renginiuose dalyvavo nuotoliniu būdu, tad ir „Atidarymo rate“ (žinoma, ir pabaigos refleksijoje), ir ekskursijoje po mokyklą, ir Europiadoje, ir „Fiestoje prie Baltijos jūros“ rumuniškas mentalitetas buvo juntamas.

Bene pagrindinis projekto „Praeities pažinimas išsaugo ateitį“  tikslas - skatinti tarptautinę komunikaciją ir moksleivių bendradarbiavimą, artimiau susipažinti su Europos kultūrų, tradicijų, papročių įvairove. Šiandien, kai sąvokos „globalizacija“, „atvira visuomenė“ yra ypatingai aktualios, labai naudinga ir vertinga kuo įvairesnėmis formomis ir būdais reflektuoti ne tik „vieningos Europos“ idėją, bet ir valstybės-tautos idėją, pamatyti, įvertinti išskirtinumus, turtinančius Europą ir pasaulį.

„Jau pačią pirmą dieną, po „Atidarymo rato“ ir ekskursijos po mokyklą, svečiai drauge su juos lydinčiais asmenimis keliavo į Klaipėdos senamiestį, kur suburtos trys mišrios komandos dalyvavo „orientacinėse varžytuvėse“, - pasakoja projekto „Praeities pažinimas išsaugo ateitį“ vadovė ir koordinatorė Klaipėdoje, Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Daiva Beliajeva. – Jaunimui patiko ieškoti atsakymų į gautus klausimus, nurodytame maršrute rasti pažymėtus objektus ir, žinoma, fotografuotis prie jų.“ Svečiai džiaugėsi ne tik nedideliu, jaukiu senamiesčiu, bet ir pačia mokykla, kurioje lankėsi kiekvieną viešnagės dieną: netikėta architektūra, moderniomis laisvalaikio ir mokymosi erdvėmis, sporto kompleksu, šviesiu, uždaru kiemeliu... Tiesa, iki galo pastato svečiai „neprisijaukino“ – sakė, kad jis klaidus...

Kiekviena šalis, priimanti svečius, nurodo temą, į kurią kiek įdėmiau gilinamasi. Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos moksleiviai svečius pakvietė į „Fiestą prie Baltijos jūros“, kurioje kiekviena šioje mobilumo programoje dalyvaujanti šalis pristatė savo populiariausius/žinomiausius tautinius žaidimus, dainas, tradicinius muzikos instrumentus. „Skirtingų šalių mokinių pasirodymai buvo labai gražūs, informatyvūs - mintimis dalijasi D. Beliajeva. -  Teorinėje dalyje buvo demonstruojamos nuotraukos, vaizdo įrašai, patys instrumentai; antrojoje, praktinėje dalyje, buvo grojama, šokama... Mes išmokėme svečius šokti „Gransverą“...“

Savaitę Klaipėdoje svečiavęsi projekto dalyviai susipažino su Lietuvos (ir, žinoma, Mažosios Lietuvos), Klaipėdos istorija bei kultūra, ragavo lietuviškus patiekalus (viename iš prie Palangos įsikūrusių pramogų kompleksų valgė tradicinę lietuvišką žuvienę; gimnazijos erdvėse patys gamino „švilpikus“, cepelinus – su mėsa ir varške, skanavo mokytojos Linos Paulauskienės raugintos giros), lankėsi muziejuose (Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Lietuvos jūrų muziejuje, Palangos gintaro muziejuje – pastarajame demonstruojama gintaro ekspozicija svečiams paliko didžiulį įspūdį), dalyvavo edukacinėse programose, sportavo, žaidė žaidimus, drauge leido laisvalaikį. Toks intensyvus savaitės bendrabūvis leido ne tik pažinti kitus, bet ir iš naujo pažvelgti į save, į tai, kas atrodo savaime suprantama, kasdieniška, net nuobodu; leido pajusti malonų išskirtinumą ir sykiu – bendrystę.

© Klaipėdos „Varpo“ gimnazija